بازگشت به زندگی خانم ۶۰ ساله با تلاش کارشناسان اورژانس نیشابور

احیای موفق

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی نیشابور از احیای قلبی ریوی موفق خانم ۶۰ ساله توسط کارشناسان اورژانس ۱۱۵ خبر داد.

مصطفی افشار نیک گفت: در ساعت ۱۶:۵۲ دوشنبه ۶ مرداد ماه در پی تماس با مرکز ارتباطات اورژانس ۱۱۵ مبنی بر کاهش هوشیاری خانم ۶۰ ساله، آمبولانس پایگاه پنج شهری اورژانس به محل مددجو اعزام شد.

او ادامه داد: با رسیدن تکنسین های اورژانس ۱۱۵ بر بالین بیمار و انجام معاینه اولیه متوجه ایست قلبی ریوی بیمار می شوند که سریعا عملیات احیای قلبی ریوی آغاز و بیمار پس از ۳۰ دقیقه ماساژ قلبی ریوی، دریافت شوک و دارو به زندگی باز می گردد.

افشار نیک افزود: بیمار تحت مانیتورینگ قلبی و تهویه کمکی به مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم منتقل شد و بیمار پس از انجام اقدامات تکمیلی توسط کادر درمانی بیمارستان، به بخش مراقبت های ویژه انتقال داده شد.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی نیشابور گفت: در هنگام مشاهده فردی که بیهوش شده است درصورتی که خطری شما را تهدید نمی کند کنار او قرار بگیرید و بازدن ضربه به شانه های بیمار و صدا زدن او، هوشیاری بیمار را ارزیابی کنید در صورتی که بیمار پاسخگو نبود و واکنش نداشت با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید و درخواست کمک کنید سپس با مشاهده قفسه سینه بیمار تنفس وی را ارزیابی کنید اگر قفسه سینه بیمار بالا و پایین نمی رود و بیمار تنفس ندارد سریعا ماساژ قلبی را شروع کنید انگشتان دست را در هم قفل نمایید برجستگی کف دست را در وسط قفسه سینه بیمار قرار دهید در حالتی که دست ها صاف و آرنج ها قفل می باشند، قفسه سینه را به اندازه ۵ تا ۶ سانتیمتر بسمت پایین فشار دهید سپس اجازه دهید تا قفسه سینه به حالت اولیه برگردد این عمل را با سرعت ۱۰۰ تا ۱۲۰ بار در دقیقه ادامه دهید تا نیروهای امدادی در صحنه حاضر شوند.