شش مرکز و پایگاه به توان اورژانس کشور افزوده شد

اخبار کشوری

شش مرکز و پایگاه اورژانس در مشهد، همدان، ملایر، بابل، کنگاور، اراک و اصفهان با دستور معاون اول رئیس جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید.

 

 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی اورژانس کشور، " اسحاق جهانگیری" امروز (سه شنبه) در آیین افتتاح مراکز اورژانس کشور با بیان اینکه در تمامی حوادث طبیعی، اورژانس اولین نهاد و دستگاهی است که حضور تعیین کننده برای کاهش آلام مردم دارد، افزود: باید وضع عملکرد و خدمت رسانی اورژانس در سطح قابل قبول باشد.

جهانگیری همچنین به گزارشی در زمینه وضعیت اورژانس کشور در ۲۰ سال گذشته اشاره و تأکید کرد: در دولت تدبیر و امید اقدامات بسیار زیادی در زمینه اورژانس هوایی، ریلی و زمینی و همچنین تهیه تجهیزات مورد نیاز این سازمان انجام شده است.

وی با اشاره به احساس مسئولیت اخلاقی تک تک کارکنان اورژانس در سراسر کشور افزود: فرد مصدوم در لحظه اول نیازمند حمایت روحی و معنوی است و دلسوزتر از از فرزند، پدر و همسر، کادر اورژانس در کنار فرد مصدوم حضور دارد و با تمام احساس و ظرفیت آماده کمک به بیماران است.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه باید جامعه به سمتی برود که در برخورد با این مخاطرات از تاب آوری و تحمل بالایی برخوردار شود و همدلی و همراهی مردم زیاد شود، تأکید کرد: این سرمایه بزرگ کشور است که در حادثه سیل و زلزله همه مردم ایران نسبت به هم دلسوز هستند و از استانی همانند سیستان و بلوچستان که با شرایط فقر درگیر است، کامیون اجناس مورد نیاز زلزله زدگان کرمانشاه را فراهم کردند و به غرب کشور منتقل کردند و این فرهنگ سرمایه بزرگی در اختیار کشور است و این روحیه ما را در انجام وظایف کمک می کند.

جهانگیری با اشاره به اینکه در زمان شیوع بیماری کرونا، دلسوزان مردم در اورژانس، در مقطعی در کنار بیماران گرفتار کرونا حاضر می شدند که همه اعضای خانواده آنها از آن فرد فاصله می گرفتند، ادامه داد: باید قدر نهاد و مرکزی همانند اورژانس را بدانیم و ارزش کار آنان زمانی مشخص می شود که نزدیکترین فرد خانواده، از فرد مبتلا به کرونا فاصله می گیرد اما انسان هایی همانند فرشته نجات بر سر بالین بیمار حاضر می شوند.

وی با یادآوری اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه سلامت و درمان کشور گفت: توسعه مراکز اورژانس در اقصی نقاط کشور و تجهیز مراکز از هفت به ۴۸ و به زودی به پنجاه مرکز و همچنین راه اندازی اورژانس های دریایی و ریلی و خرید آمبولانس بسیار ارزشمند است.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: بازسازی آمبولانس ها نمونه کار ملی در مقطعی است که به آن به شدت نیازمند بودیم و در دوران تحریم اقتصادی و تنگناهای ریالی و ارزی می توان با تکیه بر سرمایه انسانی کشور از امکانات موجود حداکثر بهره برداری را کرد.

جهانگیری با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در تکمیل زیرساخت های بهداشتی و درمانی کشور و ارائه خدمات در نقاط دور افتاده و مرزی کشور همانند میرجاوه تصریح کرد: باید در نظر داشت اگر امکانات کنونی که در دولت تدبیر و امید در کشور به وجود آمد، وجود نداشت و دچار ویروس کرونا می شدیم به چه شرایط سختی دچار می شدیم.

وی ادامه داد: با توجه به پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی و همچنین صددرصدی برخی بیمارستان ها می توان در دو ماه آینده ۱۲ هزار تخت بیمارستانی به ظرفیت کشور اضافه کرد.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین به شیوع پیک چهارم کرونا اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بار اصلی بر دوش بیمارستان ها و کادر درمان است که می توان با توجه به نیروی انسانی زبده و پرستاران دلسوز در کنترل این بیماری در کشور گام های موثر و بهتری برداریم.

پیش از سخنان معاون اول رییس جمهوری، شش مرکز و پایگاه اورژانس در مشهد، همدان، ملایر، بابل، کنگاور، اراک و اصفهان با دستور معاون اول رییس جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید.

در ادامه این مراسم نیز از چند جلد کتاب علمی در زمینه اورژانس پیش بیمارستانی و آموزش همگانی برای ۱۵ گروه هدف با حضور معاون اول رییس جمهوری رونمایی شد.