کاهش 24 درصدی مرگ ناشی از مسمومیت با مونوکسید کربن با حضور موثر تکنسین های اورژانس 115

اخبار کشوری

معاون آموزشی سازمان اورژانس کشور از کاهش آمار مرگ مسمومیت با مونوکسید کربن از ابتدای پاییز امسال خبر داد.

 


به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور دکتر حسن نوری ساری در این زمینه گفت همه ساله با شروع فصل سرما شاهد بروز موارد متعدد مسمومیت هموطنان با مونوکسید کربن هستیم.
وی افزود مونوکسیدکربن یک گاز بی رنگ، بی بو و بسیار سمی است که در اثر احتراق ناقص مواد سوختی حاصل شده و همه ساله منجر به مسمومیت و مرگ تعداد زیادی از هموطنان می گردد.
دکتر نوری گفت از میان 445 نفری که از ابتدای پاییز امسال دچار مسمومیت با مونوکسید کربن شده اند، 101 نفر توسط نیروهای اورژانس در محل حادثه درمان شده، 322 نفر بعد از اقدامات اولیه جهت درمان تکمیلی به مراکز درمانی اعزام شده و متاسفانه 22 نفر علیرغم دریافت خدمات درمانی فوت کرده اند.
وی ادامه داد نکته قابل توجه این است که علیرغم افزایش 12 درصدی آمار مسمومین در 45 روز اول پاییز امسال، میزان مرگ و میر ناشی از مسمومیت به دلیل رسیدگی موثر نیروهای اورژانس با کاهش 24 درصدی همراه بوده است.
دکتر نوری همچنین اضافه کرد تهران، خراسان رضوی و آذربایجان غربی بیشتربن موارد ناشی از این مسمومیت را داشته اند که در این میان خراسان رضوی با 5 مورد منجر به فوت بیشترین آمار قربانیان را به خود اختصاص داده است.
این پزشک متخصص طب اورژانس به هموطنان توصیه کرد در صورت مواجهه با موارد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، مصدوم را به سرعت از محل خارج کرده و به فضای آزاد انتقال دهند.
دکتر نوری با اشاره به مرگ 913 نفر از هموطنان در اثر مسمومیت با مونوکسید کربن در سال گذشته، استفاده از وسایل گرمایشی ایمن و استاندارد و رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری این وسایل را از مهمترین راههای پیشگیری از این حادثه برشمرد.